13 najpopularnijih stilova enterijera

Kako odabrati stil enterijera?

Koliko puta ste se zapitali ovo i izguglali koji su to trendovi i stilovi enterijera popularni, a potom shvatili da vam sami nazivi zaista ne znače mnogo?

Mogućnosti za uređenje enterijera su brojne, ali da biste odabrali pravu važno je da prvo detaljno upoznate karakteristike stilova. Zato smo vam pripremili ovaj sveobuhvatni blog u kom vas čekaju najpopularniji stilovi enterijera!

Modernizam sredine 20. veka

Ovaj stil uređenja enterijera nastupio je nakon Drugog svetskog rata, kada je došlo do velikih promena u društvenom i ekonomskom okruženju. Bio je izuzetno popularan tokom pedesetih i većeg dela šezdesetih, a neki elementi potekli iz ovog stila, kao što su “jaje” stolica i velike staklene površine, i dalje su veoma popularni.

Specifičan je po uvođenju novih formi i materijala u domove širom sveta. Odlikuju ga vibrantne boje kao što su crvena, žuta, plava i zelena, često u kontrastu s neutralnim tonovima, kao i prilagođavanje tehnologijama koje su se tada ubrzano razvijale. Fokus je bio na svedenim linijama, manjoj upotrebi dekoracija i, pre svega, na funkcionalnom i ergonomskom nameštaju.

Karakteristična je težnja da se spoljašnost približi unutrašnjosti, te u uređenju domova širom Amerike zidove od cigle smenjuju veliki stakleni prozori dok su ideje za zastakljivanje terasa brojne i sa jednim ciljem: da obezbede što više dnevne svetlosti.

Neoklasicizam

Neoklasicizam datira iz 18. veka, a do danas je popularan zbog svoje elegancije, simetrije i luksuznog izgleda. Temelji se na klasičnim arhitektonskim i dekorativnim elementima, ali je u sadašnjosti obogaćen modernim pristupima i funkcionalnošću.

Ono što je do danas ostalo isto jeste naglašena ravnoteža u prostoru. Jedna od glavih odlika neoklasicizma je ravnomeran raspored nameštaja i svakog dekorativnog elementa. Pored toga, tu je i svedena paleta boja, uz akcenat na svetle tonove.

Ipak, ono po čemu je ovaj stil enterijera možda i najprepoznatljiviji jeste upotreba svetla. Veliki prozori, ogledala i raskošni lusteri u stanju su da transformišu svaki prostor u luksuzni salon skupocenog izgleda, zbog čega je neoklasični stil mnogima omiljen za uređivanje dnevne sobe.

Minimalizam

Jedan je od najpopularnijih stilova uređenja čija aktuelnost nikad ne prolazi. Fokus je na jednostavnosti i funkcionalnosti prostora, bez upotrebe suvišnih detalja i kabastih komada nameštaja.

Filozofija je ovde više nego jasna: Manje je više!

Paleta boja u minimalističkom stilu enterijera je monohromatska i teži se upotrebi što više prirodnog svetla. Cilj je da se stvori elegantno i umirujuće okruženje u kom ukućani ne robuju stvarima, već svaki predmet ima svoju svrhu i jasno određeno mesto. Minimalizam je odličan stil enterijera za uređenje malih stanova, gde je neophodan uredan i funkcionalan izgled enterijera.

Maksimalizam

Maksimalizam je, kao što naslućujete, potpuna suprotnost minimalizmu!

U maksimalističkom stilu enterijera je poželjno što više ukrasa, boja, tekstura i oblika, zbog čega bi ga mnogi nazvali neukusnim i doveli u pitanje uopšte upotrebu reči ‚‚stil” u ovoj rečenici. Međutim, činjenica je da postoje brojni ljubitelji ovog ekscentričnog stila enterijera, ali i da on, pre svega, ne mora da bude kičast i neestetičan.

U maksimalističkom enterijeru, elementi se često kombinuju na način koji može delovati haotično, ali to je deo njegovog šarma. Koncept podrazumeva postepeno građenje prostora dodavanjem predmeta koje volite tokom vremena, čime se stvara narativ vašeg života, a korišćenje zajedničke palete boja pomaže u povezivanju različitih predmeta u celine.

Industrijski stil

Ovaj stil je karakterističan po upotrebi neobrađenih, ‚‚grubljih” komada nameštaja i materijalima kao što su čelik, beton i drvo koji pružaju enterijeru sirov izgled.

Još neke važne odlike idustrijskog stila enterijera su visoki plafoni, vidljive instalacije i velike, otvorene površine, kao i upotreba što više dnevnog svetla zahvaljujući velikim i visoko postavljenim prostorima. U ovom stilu često se ističu strukturni elementi zgrade, kao što su ventilacijski sistemi, cevi, stubovi i grede, a ta izloženost doprinosi autentičnom, urbanom izgledu i stvara industrijski šarm.

Ovaj stil posebno je popularan kod uređenja kancelarija i ugostiteljskih objekata kao što su kafeterije i barovi. Baš kao i maksimalizam, ljudi ga obično vole ili ne vole, ali ovaj stil može biti izuzetno toplog izgleda i delovati moderno i autentično.

Skandinavski stil

Skandinavski stil uređenja u potpunosti odgovara na dansku hygge filozofiju koja podrazumeva ušuškanost i uživanje u malim stvarima sa voljenim osobama.

Sveukupni utisak koji odaje jedan skandinavski enterijer je osećaj topline, ukombinovan sa modernim i minimalističkim pristupom dizajnu. Kod nameštaja fokus se stavlja na kvalitet izrade i praktičnost svakog komada. Ovaj stil karakterističan je po beloj boji koja se kombinuje sa crnim i sivim tonovima, kao i po upotrebi prirodnih i reciklabilnih materijala. Nameštaj je od pravog drveta, i to najčešće od javora i bora, kog na severu Evrope ima u izobilju.

Nezaobilazni element u domovima uređenim u skandinavskom stilu je i tekstil. Često ćete videti prostirke od ovčije vune, kao i lanene ili pamučne prostirke, jastučiće i zavese.

Rustični stil

Ovaj stil enterijera naglašava prirodne elemente i jednostavnost, a karakteristična mu je upotreba sirovih materijala i grubljih površina. Rustični dizajn često uključuje drvo, kamen i metal, kao i vintage ili antikvitetne komade nameštaja.

Stil kao inspiraciju ima tradicionalne kuće doseljenika kakve su se gradile početkom 18. veka i predstavljale suštu suprotnost elegantnim engleskim vilama tog doba.

Cottage core

Cottage core estetika i rustični stil naizgled su slični stilovi enterijera, ali je cottage core ipak jedna znatno nežnija varijanta romantizovanja tradicionalnog načina života.

Ovaj stil u enterijeru nostalgičan je za ruralnim životom na selu, zbog čega je karakteristično korišćenje prirodnih materijala, pastelnih boja, vintage nameštaja i dekoracija koje evociraju toplinu doma. Cottage core se fokusira na romantične prikaze vrtlarstva, umeća pečenja kolača i peciva, kao i izradu ručno rađenih ukrasa za dom. Suština ove estetike je generalno u mirnom životu u skladu sa prirodom koji dopušta uživanje u svakodnevnim malim stvarima.

Boho stil

Ovo je eklektičan stil koji poseže za elementima iz prirode, ali bez narušavanja modernog izgleda. U boho enterijeru česta je kombinacija različitih materijala i tekstura kojima se stvara topao i gostoprimljiv izgled prostora, a podrazumevaju se prirodni materijali.

Paleta boja se sastoji od zemljanih tonova koji naglašavaju povezanost sa prirodom, a baš kao i u prethodna dva stila, česta je upotreba vintage restauriranih komada nameštaja.

Mediteranski stil

Po ugledu na vile na Mediteranu, nastao je i ovaj popularni stil koji odavno više nije rezervisan samo za kuće na Sredozemlju, već je rado viđen i u stanovima svetskih metropola.

Mediteranski stil karakterišu zemljani tonovi koji stvaraju prijatnu i opuštajuću atmosferu, poput boje terakote, bež i toplih nijansi žute.

U mediteranskom dizajnu često se koriste prirodni materijali poput kamena, drveta i keramike, a prepoznatljive su i bele zidne površine koje reflektuju sunčevu svetlost, dok su elementi poput mozaik pločica čest izbor za dekoraciju. Ukrasni elementi često su u prepoznatljivim nijansama umirujuće plave boje.

Art Deco

Art Deco je nastao u Francuskoj, neposredno pred Prvi svetski rat, a kasnije je postao rasprostranjen širom sveta. Karakterističan je po luksuznom izgledu, zbog čega je bio izuzetno popularan, posebno u Americi 20-ih i 30ih godina. Ubrzanim razvojem privreda i industrija, do tada skupoceni materijali postaju znatno pristupačniji, te uz Art Deco staklo, hrom, ukrasi od zlata i egzotično drvo poput ebonija pronalaze svoj put do domova širom Amerike.

Paleta boja sastoji se od dubokih tonova poput plave, crvene i zelene, kao i klasičnih kombinacija crne i zlatne.

Shabby chic

Ovaj stil osmislila je Rachel Ashwell osamdesetih godina prošlog veka. Njegova glavna odlika je vintage restaurirani nameštaj na kom su vidljivi tragovi vremena.

Ipak, uprkos upotrebi starog nameštaja koja im je zajednička, ovaj stil predstavlja suštu suprotnost rustičnom enterijeru koji je dosta grublji. Slobodno možemo rustični enterijer nazvati muževnim, a shabby chic ženstvenim jer su njegova druga značajna kakteristika nežne, pastelne boje.

Shabby chic sadrži i neke odlike Rokoko stila, kao što su lampe i zidne tapete, a kada kročite u kuću uređenu u shabby stilu, odmah ćete znati da se u njoj nalazite jer će vam prva pomisao biti da ste kročili u starinsku kućicu za lutke.

Eklekticizam

Eklekticizam u uređenju enterijera predstavlja jedinstveni stil koji kombinuje najbolje od drugih stilova.

Glavna karakteristika je nedostatak bilo kakvih pravila. Upravo u tome leži lepota ovog stila enterijera koji vam dopušta da ukomponujete omiljene elemente art deco-a, industrijskog stila ili pak maksimalizma, po svojoj želji. Ipak, kako biste ‚‚obuzdali” ovaj kreativni haos, važno je na početku uspostaviti osnovnu paletu boja i držati se nje.

Može se reći da danas većina enterijera pripada eklekticizmu jer arhitekte često kombinuju različite stilove kako bi udovoljili željama svojih klijenata i stvorili autentične i posebne prostore.

Nadamo se da su vam ovi stilovi uređenja doma pružili inspiraciju, te da ste sada spremni da se upustite u avanturu preobražaja svog životnog prostora! Kontaktirajte nas ukoliko vam zatreba podrška profesionalaca.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *